Ateny i greckie zabytki. Te które musisz koniecznie zobaczyć

Ateny

Stolica Grecji, a przy okazji jej największe miasto, które według Tezeusza zostało założone około 1130 r. p.n.e., stając się ośrodkiem kultu bogini Ateny. Większość wspaniałych zabytków Aten pochodzi ze złotego wieku (V w. p.n.e.).

Akropol

Wzgórze w centrum Aten, Widoczne są tu ślady osadnictwa od neolitu,od IV w. p.n.e. , ośrodek kultu – monumentalna zabudowa m.in. świątynia Ateny Polias, skarbce, propyleje Pizystrata. Z V w. p. n. e. pochodzą: Partenon, Propyleje, Erechtejon, świątynia Ateny Nike. Partenon jest pozostałością po dawnej cywilizacji, która dała początek cywilizacji europejskiej, stała się jej podwaliną europejskiej kultury nauki i myśli politycznej.

Starożytna Agora

Dawne targowisko, miejsce, gdzie skupiało się życie publiczne starożytnych Aten. Tutaj przychodzili wszyscy ci, którzy chcieli podyskutować o polityce czy gospodarce. Można było tu kupić bądź sprzedać wszelakiego rodzaju towar. Agora była prawdziwym centrum miasta. Łączyła w sobie urząd miasta, parlament, sąd i szkołę z ośrodkiem różnych wydarzeń kulturalnych i sportowych i miejscem towarzyskich spotkań. Dzisiejsza Agora to porośnięty trawą, kwiatami i drzewami rynek, miejsce, gdzie trzeba mocno wysilić wyobraźnię, aby w gąszczu ruin odnaleźć dawne kształty budowli. Aby lepiej poznać charakter tego miejsca, warto wybrać się do muzeum, które mieści się w całkowicie zrekonstruowanej Stoi Attalosa. Inne ciekawe zabytki agory to ruiny rozmaitych innych stoi, w tym niedawno odkopanej „malowanej stoi”, w której nauczał mistrz stoików Zenon z Kition, oraz miejskiego gimnazjonu i budynku posiedzeń Rady Pięciuset (buleuterion). Nieco wyżej, na wzgórzu po stronie zachodniej, wyrasta Tezejon – świątynia Hefajstosa, najlepiej zachowana, a przy tym najmniej chyba podziwiana ze wszystkich świątyń doryckich. Innym budynkiem stojącym w pobliżu południowego wejścia jest XI-wieczny kościół Ágii Apóstoli (św. Apostołów), z zachowanymi częściowo ciekawymi freskami.

Dzielnica Monastiraki

Stara dzielnica Aten zawdzięcza swą nazwę małemu, zapadniętemu monasterowi przy Plateia Monastirakiou. W czasach tureckich Monastiraki stanowiło centrum Aten. Pamiątkami tamtych czasów są: bazar, na którym handluje się wszystkim, od starzyzny po biżuterię, oraz dwa meczety – Fethiye i Tsistaraki (siedziba Muzeum Ceramiki Ludowej Kyriazopoulosa). Pozostały tu również ślady panowania Rzymu. Dzielnica graniczy z rzymską agorą. Na jej terenie znajdują się też ruiny biblioteki cesarza Hadriana oraz niezwykła Wieża Wiatrów – hellenistyczny zegar wodny. Atmosferę dzielnicy tworzą starożytne ruiny i gwarny bazar.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Otwarte w 1891 r., znalazły się w nim kolekcje dotychczas rozproszone po całym mieście. W 1939 r. dobudowano nowe skrzydła, ale wkrótce potem zbiory ewakuowano i zakopano, by uchronić je przed zniszczeniem w czasie wojny. Muzeum ponownie otwarto w 1946 r., ale przez następne pół wieku trwała konserwacja zbiorów oraz urządzanie ekspozycji godnej tak niezwykłych dzieł. Nagromadzenie jedynych w swoim rodzaju zabytków – złota mykeńskiego, ogromnej liczby rzeźb, ceramiki i biżuterii – sprawia, że muzeum to zaliczane jest do najbogatszych na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *